Mi is pontosan a porckorongsérv, hogyan alakul ki?
- október 8, 2022
- 4:46 du.
- Nincs hozzászólás
Fejér megyében is sajnos előtérbe kerültek a gerinc fájdalmak, problémák, melyeknek egyik okozója a porckorongsérv.
A Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, Magyarország vezető lett a világon ebből a kórképből.
Mi is pontosan a porckorongsérv, hogyan alakúl ki?
A porckorongsérvnek a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulását, majd kiszakadását, így kifolyását nevezzük. Ami a gerincvelő, ill. az abból kilépő ideggyökök nyomása révén fájdalmat vagy zsibbadást, továbbá idegrendszeri tüneteket (érzészavar, bénulás. reflexkiesés, vegetatív eltérések: vizelési és székelési zavarok) okozhat. Azonban kis százalékban hosszabb ideig tünetmentes is maradhat.

A gerincoszlopot alkotó csigolyák között porckorongok helyezkednek el. A porckorongok szerepe a gerincoszlop rugalmasságában, ill. hajlékonyságában (mobilitásában) van, követi a gerinc mozgásait – előrehajláskor hátrafelé, míg hátrahajláskor előre mozdul el.
A porkorongok egy középső kocsonyás magból (nucleus pulposus) és azt körbe vevő rostos gyűrűből (annulus fibrosus) állnak. A kocsonyás mag víztartalma az élet folyamán fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból és magasságukból (ebben alkati – genetikai tényezők is szerepet játszanak). Ez közvetve szerepet játszik a csigolyák és csigolya közti ízületek meszesedésében (spondylosis ill. spondylarthrosis). Azonban a rostos gyűrű is rugalmatlanabbá válik, és sérülésekre könnyebben szakad. A szakadás helyén a kocsonyás mag előboltosulhat. Az előboltosulás enyhe formáját prolapsusnak, míg kifejezett formáját herniának (sérv) nevezzük. Ebben az esetben a sérvesedett rész még magától visszahúzódhat.
Azonban súlyos esetben a sérvesedett rész kapcsolata megszakad a központi kocsonyás maggal (“kiszakad a sérv”) és ez a kiszakadt rész a gerincűrben marad. A sérv, a kiszakadt formája sok esetben műtéti indikációt képez. Ez részben a gerincvelő, ill. a gerincvelőből kilépő ideggyökök nyomása révén okoz tüneteket.
A porckorongsérv elsősorbanon a mozgékony, tehát az ágyéki és nyaki szakaszon fordul elő, míg a háti szakaszon, ami a bordakosár által stabilizált, ritkábban fordul elő.
Terápia: Amennyiben nincs műtéti indikáció, akkor non-steroid
gyulladáscsökkentők pl. HEMPWORX CBD olaj, konzervatív kezelések, gyógytorna, fizikoterápia jöhet szóba. Nem gyulladt állapotban lökéshullám terápia javasolt.

